PÉČE O VLNĚNÉ VĚCI

Péče o vlněné produkty

 

Není nic lepšího než se v sychravé dny zabalit do pletené šály, svetru nebo deky. A když se jedná o 100% přírodní vlnu ze šťastných ovcí nebo alpak, je ta radost dvojnásobná. Aby vám ale ta radost dlouho vydržela, je potřeba se o vlněné věci správně starat. Proto pro vás máme pár užitečných tipů a zásad.

1) Nikdy neperte ručně pletené vlněné věci v pračce

2) Neperte vlněné věci zbytečně - tady platí čím méně tím lépe. Pokud nejsou mechanicky špinavé, je nejlepší nechat je vyvětrat, v prodeji jsou také různé přírodní deo-spreje na osvěžení pletenin.

3) Když vaše pletenina opravdu potřebuje vyprat, udělejte to s láskou a co nejšetrněji. Napusťte umyvadlo studenou vodou, použijte prací prostředek vhodný na přírodní vlnu, pokud možno nějaký přírodní. Ponořte pleteninu do vody a jemným mačkáním vyperte. Nechte nasáknout ještě pár minut. Vypusťte vodu a opět jemným stlačováním z pleteniny vodu vymačkejte. Neždímejte klasicky, nepřetáčejte pleteniny a snažte se zachovávat stále tvar pleteného oblečení. Pak jemně položte vypranou věc na suchou osušku a zabalením do ní, odstraňte z pleteniny přebytečnou vodu. Položte na jinou suchou osušku či ručník, a vytvarujte čepici, svetr nebo šálu do původního stavu - ať nejsou oka či střih zbytečně roztažené. Takto naplocho nechte uschnout.
 
4) Nepoužívejte suché čištění - chemie, která se při něm používá, narušuje vlákna vlny a zbytečná chemie ničí přírodu.
 
5) Vlněné věci používáním plstnatí, dělají se na nich žmolky nebo pouští malá vlákénka. Je to přirozené chování tohoto materiálu. Pokud je potřeba odstraňte opatrně žmolky - strojkem nebo si pořiďte speciální trimovací hřebeny na vlněné produkty.